October Events

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
     
1

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

2

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

CSO - Muti and Martin

3

1:30pm

CSO - Muti and Martin

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Season on the Line

8:00pm

Piccolo Theatre: SMASH

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Stephane Wrembel & the Chicago Gypsy Jazz All Stars featuring Rhythm Future Quartet (Part of the Chicago Gypsy Jazz Festival)

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

4

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

4:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

Sweeney Todd

7:30pm

Season on the Line

8:00pm

Piccolo Theatre: SMASH

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Marty Stuart & His Fabulous Superlatives

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Jane Eyre

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:30pm

CSO - Muti and Martin

5

12:00pm

Failsafe

2:00pm

Sweeney Todd

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

3:00pm

Piccolo Theatre: SMASH

4:00pm

Jane Eyre

7:00pm

Season on the Line

8:00pm

Failsafe

6

11:30am

11:30am

7:30pm

Sweeney Todd

7:30pm

Season on the Line

8:00pm

Failsafe

7

11:30am

11:30am

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

5:00pm

OctoberFeast-A fabulous Restaurant Experience

5:30pm

Jubilee

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Failsafe

8

1:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

9

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Rosas danst Rosas

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

CSO - Mahler 5

10

1:30pm

CSO - Mahler 5

7:30pm

Rosas danst Rosas

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Piccolo Theatre: SMASH

8:00pm

Symphony Center Jazz Series

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

11

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

Sweeney Todd

7:30pm

Rosas danst Rosas

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Piccolo Theatre: SMASH

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Jane Eyre

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

12

12:00pm

Failsafe

2:00pm

Sweeney Todd

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

3:00pm

CSO - Mahler 5

3:00pm

Rosas danst Rosas

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Jane Eyre

7:00pm

Season on the Line

7:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

7:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Failsafe

13

7:30pm

Season on the Line

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Brandi Carlile - Brandi Unplugged. No Mics or Amps.

8:00pm

Failsafe

14

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

7:30pm

CSO - Ben Hur

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Brandi Carlile - Brandi Unplugged. No Mics or Amps.

8:00pm

Failsafe

15

1:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

7:00pm

Old Town School of Folk Music: Ani DiFranco with special guest Jenny Scheinman A Benefit for the Old Town School of Folk Music

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Ionesco Suite

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

16

7:30pm

Symphony Center Presents Chamber Music Series

7:30pm

Timeline - My Name is Asher Lev

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

The Hundred Flowers Project

7:30pm

Sweeney Todd

7:30pm

Ionesco Suite

7:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

17

7:00pm

Old Town School of Folk Music: BeauSoleil avec Michael Doucet

7:00pm

Ron De Jesus Dance & The Oriental Institute of the University of Chicago: Osiris and Isis

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Ionesco Suite

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Symphony Center - Thile and Meyer

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Luther Dickinson / Ruthie Foster

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

The Hundred Flowers Project

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

18

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

Sweeney Todd

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Ionesco Suite

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

London Philharmonic Orchestra

8:00pm

Timeline - My Name is Asher Lev

8:00pm

Jane Eyre

8:00pm

The Hundred Flowers Project

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

19

2:00pm

Sweeney Todd

2:00pm

Ionesco Suite

2:30pm

Northlight Theatre: "The Commons of Pensacola"

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

The Hundred Flowers Project

7:00pm

Season on the Line

7:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Symphony Center Jazz Series

20

7:30pm

Season on the Line

21

12:00am

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

22

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

23

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

The Hundred Flowers Project

7:30pm

Sweeney Todd

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Old Town School of Folk Music: Eliza Gilkyson

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

24

7:30pm

Jane Eyre

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Symphony Center Jazz Series

8:00pm

The Hundred Flowers Project

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

25

12:00am

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

3:00pm

CSO - Hallowed Haunts

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

Sweeney Todd

7:30pm

Michael Clark Company

7:30pm

Season on the Line

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Jane Eyre

8:00pm

The Hundred Flowers Project

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

26

12:00am

2:00pm

Westfield Old Orchard: The Organic Gardener

2:00pm

Sweeney Todd

3:00pm

Symphony Center - Piano Series

3:00pm

Michael Clark Company

3:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

3:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

4:00pm

Jane Eyre

4:00pm

The Hundred Flowers Project

4:00pm

Blue Man Group and Autism Speaks Partner to Raise Funds

7:00pm

Season on the Line

7:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

27

7:30pm

Michael Clark Company

28

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

29

2:00pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

30

7:30pm

The Hundred Flowers Project

7:30pm

Sweeney Todd

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Duncan Sheik performs Debuts at City Winery

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

31

7:30pm

Steppenwolf Theatre - The Night Alive

8:00pm

Symphony Center- The Cabinet of Dr Caligari

8:00pm

The Hundred Flowers Project

8:00pm

Sweeney Todd

8:00pm

Great Expectations

8:00pm

The Wild Party - Bailiwick Chicago

 

Home

Want Your Business to Male a Splash